JuniorzyOpublikowano przez
Maciej Mateńko
20 kwiecień 21
No comments

NA RATUNEK JUNIOROM ­­­­­­

W naszym województwie od wielu lat ubywa zespołów juniorskich. Zawodnik w wieku juniora często niestety zbyt wcześnie rezygnuje z uprawiania piłki nożnej. Wszystko, co dotychczas było ważne, nagle przestaje mieć znaczenie i młody człowiek szuka nowych, własnych ścieżek zazwyczaj już poza sportem….

Jak temu zapobiec ???

Konsekwencje z tym związane odczuwamy już teraz, a w najbliższych latach możemy spodziewać się tego, że z mapy naszego województwa będzie ubywało wiele Klubów…

Przyczyny wycofywania zespołów juniorów z rozgrywek:

◾️ mniej młodzieży uprawiającej sport w tym piłkę nożną,

◾️ wyjazdy do szkół poza miejscem zamieszkania,

◾️ przechodzenie juniorów do Klubów, które są zmuszone przepisami do posiadania zespołów młodzieżowych lub młodzieżowców w składzie,

◾️ brak właściwej organizacji rozgrywek juniorskich na niższym szczeblu,

◾️brak aktywności Wydziału Szkolenia i Rady Trenerów ZZPN w tym zakresie.

Po wielu rozmowach z działaczami i trenerami, którym leży na sercu dobro zachodniopomorskiej piłki, chciałbym przedstawić Wam do rozważenia i dyskusji 2 propozycje dotyczące rozgrywek juniorów, które mogą w jakimś stopniu rozwiązać nasze problemy.

1️⃣ LIGA SIÓDEMEK (6+1)

Kluby, które nie będą w stanie uzbierać liczby zawodników niezbędnej do uczestnictwa w rozgrywkach jedenastoosobowych, będą mogły zgłosić się do LIGI SIÓDEMEK.Zalety:- utrzymanie ciągłości szkolenia,- cotygodniowy aktywny udział w rozgrywkach ligowych.

2️⃣ ŁĄCZENIE KLUBÓW (dwóch lub więcej)

Kluby, które nie będą mogły zebrać wystarczającej liczby zawodników, mogą połączyć się i wspólnie wystawić zespół w rozgrywkach jedenastoosobowych. Do uregulowania pozostają odpowiednie przepisy związkowe.

Zalety:

◾️utrzymanie ciągłości szkolenia w Klubach,

◾️ nie ma dodatkowych kosztów związanych z przejściem zawodników do drugiego klubu,

◾️ koszty utrzymania zespołu podzielone na kluby biorące udział w łączeniu zespołów,

◾️ wspólne treningi, które zapewnią większą frekwencję na zajęciach.

Problemy z którymi spotykacie się od lat są mi doskonale znane ponieważ pracowałem jako trener na wszystkich etapach szkolenia. Wiem o tym, że aby poprawić funkcjonowanie naszej piłki potrzebny jest przede wszystkim wspólny DIALOG.

⚽ To Wy musicie decydować o tym, jak ma wyglądać zachodniopomorska piłka, bo to Wy znacie ją najlepiej. Reorganizacji wymagają też pozostałe rozgrywki młodzieżowe, ale aby tego dokonać, potrzebuję Was ludzi kreatywnych z otwartą głową i chęcią do pracy.

DAJCIE ZNAĆ co sądzicie o takich rozwiązaniach ❓❓❓

RAZEM zmienimy ZACHODNIOPOMORSKĄ PIŁKĘ …

DOŁĄCZ DO NAS !