Mapa zachowań zawodników część IIOpublikowano przez
Maciej Mateńko
19 luty 21
No comments

Chciałbym podzielić się z Wami moimi obserwacjami, które w pracy z zespołami okazały się niezwykle skuteczne.

Dzisiaj część II.

Miłego czytania 🙂

STREFA ŚREDNIA

I. Agresywny odbiór piłki

Sektor środkowy boiska jest przez trenerów uważany za szczególnie ważny. Mówi się, że zespół, który zdominuje środek boiska ma dużo większą szansę na odniesienie zwycięstwa.

W związku z tym, na mapie nieprzypadkowo zaznaczyłem go czerwonym kolorem. Czerwień podkreśla dodatkowo chęć agresywnego doskoku do przeciwnika z zamiarem odbioru piłki, nawet na pograniczu faulu. W strefie tej nie musimy obawiać się poważnych konsekwencji z powodu podyktowania rzutu wolnego dla przeciwnika, ponieważ piłka znajduje się daleko od naszej bramki. Dodatkowo, przerwanie gry w tej strefie powoduje wyhamowanie akcji przeciwnika i daje zespołowi czas na zorganizowanie się w obronie. Natomiast w przypadku odzyskania piłki mamy świetną okazję do wyprowadzenia ataku szybkiego, w momencie gdy rywal skoncentrowany jest na akcji ofensywnej, a jego zawodnicy z reguły ustawieni są na całej szerokości boiska.

II. Pressing w bocznych sektorach boiska

Koncentrując się na zagęszczeniu środkowego sektora boiska, celowo zostawiamy przeciwnikowi więcej miejsca w sektorach bocznych, sugerując, że to właśnie w tym miejscu łatwiej będzie mu zorganizować atak. I to właśnie tam nasz zespół przygotowany jest do odbioru piłki. Przeciwnik ograniczony jest wówczas linią boczną boiska, co powoduje, że ma mniej wariantów wyjścia spod pressingu.

✓ Ważne informacje dla zawodników:

sygnałem do założenia pressingu jest moment podania piłki do zawodnika ustawionego w bocznym sektorze boiska,

kluczowa jest równoczesna reakcja całego zespołu do skoku pressingowego,

celem pressingu jest odbiór piłki, a gdy to się nie uda – przerwanie akcji przeciwnika,

po odbiorze piłki powinno nastąpić szybkie przejście z bronienia do atakowania (celne pierwsze podanie, najlepiej w kierunku bramki przeciwnika).

MAPA ZACHOWAŃ ZAWODNIKÓW W POSZCZEGÓLNYCH STREFACH I SEKTORACH BOISKA