Mapa zachowań zawodników część IIIOpublikowano przez
Maciej Mateńko
22 luty 21
No comments

Ostatnia już część przed nami.

Miłego czytania 🙂

STREFA WYSOKA

✓ SZYBKA GRA!

✓ OGRANICZONA ILOŚĆ KONTAKTÓW Z PIŁKĄ, GRA 1×1

W pobliżu pola karnego z reguły znajduje się większa liczba przeciwników skoncentrowanych na odbiorze piłki. Aby „rozbić” obronę i utrudnić jej skuteczne interwencje, wprowadziłem dwie zasady:

• ograniczona ilość kontaktów z piłką;

– gra na 1-2 kontakty powoduje przyspieszenie gry, co utrudnia przeciwnikowi zorganizowanie skutecznej obrony

• gra 1×1;

W bezpośrednim sąsiedztwie pola karnego zawodnicy atakujący powinni znacznie częściej podejmować pojedynki 1×1 ponieważ:

– wygrany pojedynek stwarza możliwość oddania strzału na bramkę, dogrania piłki do lepiej ustawionego partnera lub wejście z piłką w pole karne,

– zawodnik z piłką przy nodze w tej strefie boiska jest agresywnie atakowany przez rywali co stwarza możliwość wywalczenia rzutu wolnego, a w strefie wysokiej jest to duże zagrożenie dla przeciwnika,

– ze względu na dużą odległość od własnej bramki, nawet w przypadku straty piłki nie ma bezpośredniego zagrożenia utraty bramki.

✓ DYSTRYBUCJA POLA KARNEGO

Analizując grę swoich zespołów oraz oglądając wiele spotkań piłkarskich doszedłem do wniosku, że konieczne jest zajęcie w polu karnym właściwych pozycji, tak aby zwiększyć prawdopodobieństwo zdobycia bramki. Nie wymyśliłem w tej dziedzinie nic oryginalnego, ale dbałość o pewne szczegóły sprawiła, że procent zdobywanych bramek z akcji oskrzydlających znacząco wzrósł.

✓ Zadania zawodników z poszczególnych pozycji:

• zawodnicy z pozycji nr 7 i 11;

– moment podania piłki do jednego ze skrzydłowych jest sygnałem dla drugiego z nich, iż w tym momencie staje się on napastnikiem i musi zająć miejsce na wysokości „dalszego” słupka bramki ( jest to na tyle istotne, że każdy metr poza „światłem” bramki powoduje, iż dużo trudniej jest zdobyć gola bo kąt oddania strzału powoduje „zmniejszenie” się bramki ).

• zawodnik z pozycji nr 9- zadaniem napastnika jest wbiegnięcie w miejsce pomiędzy bramkarzem, a „bliższym” słupkiem. Często to zachowanie powoduje „ściągnięcie” obrońców w tą część pola karnego, co umożliwia zdobycie bramki przez partnerów z zespołu, a jednocześnie nie wychodzenie napastnika ze „światła” bramki powoduje, że ma on także możliwość zdobycia gola.

• zawodnik z pozycji nr 10- ofensywny pomocnik powinien zająć miejsce pomiędzy 11, a 16 metrem boiska, w ostatniej chwili robiąc ruch w kierunku zawodnika z piłką, co stwarza możliwość wycofania do niego piłki w celu oddania strzału na bramkę.

• zawodnik z pozycji nr 8- środkowy pomocnik zajmuje miejsce przed polem karnym. Jego ustawienie powoduje, że zawodnicy w polu karnym mają możliwość zagrania do niego piłki, może doskoczyć do odbitej piłki lub szybko przerwać kontratak przeciwnika.

Konsekwentne przestrzeganie powyższych zasad powoduje, że w każdej akcji mamy minimum trzech zawodników w polu karnym i ustawionych na pozycjach z których jest duże prawdopodobieństwo zdobycia bramki. Zasady dystrybucji wprowadzają pewien porządek i wykluczają sytuację w której dwóch zawodników będzie „zamykać” akcję na „dalszym” słupku, a nie będzie żadnego zawodnika ustawionego na piłkę wycofaną lub na „bliższym” słupku.

Oczywiście nie wykluczają one włączenia się w akcję ofensywną i wejścia w pole karne zawodników z innych pozycji. Ważne jest też rozumienie gry i jej szybkie analizowanie przez zawodników. Ważna jest wymienność pozycji w momencie gdy dany zawodnik nie jest w stanie zająć w polu karnym miejsca wynikającego z dystrybucji. Gdy np. zawodnik z pozycji nr 9 bierze udział w konstruowaniu akcji i nie zdąży zająć pozycji zgodnej z dystrybucją, automatycznie jego miejsce zająć musi zawodnik z pozycji nr 10, a w konsekwencji pozycję „dziesiątki” zająć musi inny z zawodników.

PODSUMOWANIE

Przedstawiona powyżej mapa ma na celu ułatwienie pracy trenerom i wprowadzenie konsekwentnego zachowania się zawodników w każdej strefie i sektorze boiska. Oczywiście samo powieszenie mapy w szatni nie spowoduje wyegzekwowania od zawodników pożądanych zachowań. Aby opisane wyżej zadania stały się nawykami dla naszych zawodników, potrzebne są wielokrotne powtórzenia w praktyce na treningach oraz w teorii podczas odpraw.

Na bazie własnych doświadczeń w pracy zarówno z młodzieżą jak i z seniorami zapewniam, że konsekwentne działania w tym zakresie dają wymierny efekt w postaci wyników sportowych. Oczywiście przedstawione przeze mnie zachowania są tylko propozycją, a każdy trener może wprowadzić własne zasady.

Najważniejsze jest to, aby na boisku znajdował się zawodnik świadomy i rozumiejący sens poszczególnych zadań oraz potrafiący szybko reagować na zmieniającą się sytuację.

Mam nadzieję, że MAPA ZACHOWANIA SIĘ ZAWODNIKÓW W POSZCZEGÓLNYCH STREFACH I SEKTORACH BOISKA pomoże osiągnąć ten cel.

MAPA ZACHOWAŃ ZAWODNIKÓW W POSZCZEGÓLNYCH STREFACH I SEKTORACH BOISKA

* Cała mapa w najbliższym numerze “Asystent Trenera / Trener”